Türkiye’de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor

Türkiye’de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye’de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve çok kısa sürede küresel hal alan koronavirüs, tüm dünyada etkisini artırarak göstermeye devam ediyor. Her ne kadar son günlerde aşı çalışmaları ile alakalı olumlu gelişmeler yaşansa da vaka sayıları ve bu sayılara bağlı olarak yaşanan ölümler gün geçtikçe artmaktadır. Açıklanan son verilere göre dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 55 milyonu geçmiştir. Ayrıca 1 milyon 400 bine yakın da dünya genelinde ölüm görülmüştür. Bu durumlara bağlı olarak da ülkeler yeni tedbirleri hızla almaya başlamıştır. Türkiye de 1 Haziran günü  geçilen kontrollü sosyal yaşama bağlı olarak son zamanlarda artan yeni vakalarla birlikte yeni bir dizi önlem almaya başlamıştır. Ülkemizde hayatın her alanını etkisi altına alan koronavirüs; eğitim, iş ve sosyal yaşamda bir dizi önlemin alınmasını zorunlu kılmıştır. En son yapılan kabine toplantısı ardından hükümet tarafından koronavirüs kapsamında eski alınan tedbirlerle beraber bir dizi yeni tedbir alınacağı açıklanmıştır. Türkiye’de koronavirüs önlemleri yeniden artıyor; koronavirüs için alınan yeni önlemler nelerdir?

Türkiye’de Yeni Alınan Koronavirüs Önlemleri

crv 300x169 - Türkiye'de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklanan vaka sayılarının 3000 üzerinde seyretmesinden sonra eski hayatımıza geri dönülebilmesi adına daha dikkatli olunması gerektiğinden bahsetmektedir. Özellikle yanlış maske kullanımın üzerinde duran bakan, her an koronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmektedir. Yaşanan son gelişmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bir dizi yeni tedbirin alınacağını duyurmuştur.

Koronavirüs Kapsamında Yapılan Düzenlemeler

17 Kasım kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı  Korana Virüs kapsamında alınan kararlar başta olmak üzere birçok konuyu kapsayan bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgından kısa sürede kurtulmamız adına pek çok faaliyet alanında düzenleme yapılacağı bildirildi. Alınan kararlar eğitim, iş ve sosyal yaşam üzerine olduğu açıklandı. Yazımızda bu konunun detaylarına ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs Kapsamında Sigara Yasağı Düzenlemesi

crv1 300x159 - Türkiye'de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor

Koronavirüs kapsamından ülkemizde alınan son önlemlerden biri Tüm Türkiye’de insan trafiğinin fazla olduğu cadde, sokak, meydan ve duraklarda sigara içme yasağı getirilmesi olmuştur. Bu konuda bilim insanları uyarılarda bulunmuştur. Sigara dumanının virüsü daha da uzağa taşıdığını belirtmişlerdir.

Koronavirüs Kapsamında 20 Yaş Altı Ve 65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Yasağı Düzenlemesi

Koronavirüs kapsamında risk gurubunda olan vatandaşları için belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı düzenleneceği açıklandı. Açıklamaya göre; koronavirüs vakalarının günde güne artması neticesinde 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler için belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı belirtildi. Eğer 20 yaş altı vatandaşlar çalışıyorlarsa bu yasak kapsamına dahil edilmeyeceği belirtildi.

 Koronavirüs Kapsamında Çalışma Saatlerinde Düzenleme

Vaka sayılarındaki tırmanış, her alanda olduğu gibi çalışma saatlerinde de düzenlemeyi mecbur kılmıştır. Kamu ve özel sektörde esnek mesai uygulamasına geçilmesi adına teşvikler ön görülmüştür. Market, pazar yeri gibi kalabalık alanların denetimleri yeni tedbirler kapsamında artılacağı söylendi. Ayrıca market, restoran, alışveriş merkezi, kuaför, berber gibi faaliyet alanlarının çalışma saatleri 10:00-20:00 olarak sınırlandırılacağı belirtilmiştir. Kafelerde ve restoranlarda faaliyetlerin sadece paketleme servis olarak devam edeceği belirtildi. Bunların dışında kıraathanelerin ve halı sahaların faaliyetlerine de alınacak yeni bir karara kadar ara verileceği belirtilmiştir. Sinemaların faaliyetlerinin ise yıl sonuna kadar kapalı kalacağı açıklandı.

Koronavirüs Kapsamında Eğitimde Yapılan Düzenlemeler

crv3 300x168 - Türkiye'de Koronavirüs Önlemleri Yeniden Artıyor

Tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden koronavirüs, her alanda olduğu gibi eğitimi de etkilemiştir. Tüm dünya eğitimde köklü bir reforma girişti. Türkiye’de tedbirler kapsamında pek çok önlem aldı. Öncelikle 11 Marta görülen vakanın ardından okullar 16 Mart’ta kapatılarak yüz yüze eğitime ara verildi ve uzaktan eğitime geçildi. Uzaktan eğitim sistemini tüm eğitim kategorilerinde uygulayan Türkiye, yüz yüze eğitim içinse kademeli bir eğitim sistemi geliştirdi. Tüm kapalı alanlarda olduğu gibi okullarda da maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Sosyal mesafe kurallarına göre oturma düzeni belirlendi. Gerekli görülen sınıflar sınıf sayısına göre ikiye bölündü. Ayrıca ders saatlerin de düzenlemeler yapıldı. Fakat son zamanlarda artan vakalar nedeniyle ara tatilde olan okulların yıl sonuna kadar sadece online olarak devam edeceği açıklandı. MEB’in son yaptığı açıklamayla 31 Aralık 2020 tarihine kadar eğitim ve öğretim uzaktan eğitim aracılığıyla devam edeceği söylenmiştir.

Koronavirüs Kapsamında Sokağa Çıkma Yasağı Düzenlemesi

Koronavirüs vaka sayısının 3000’in üzerine çıkması sokağa çıkma  yasağı konusunda da tedbir alınmasına sebep oldu. Cumhurbaşkanın son açıklamasına göre Tüm Türkiye’de 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir. Bu durumun tedarik ve üretim zincirlerinde bir aksamaya sebep vermeyecek şekilde düzenleneceği belirtilmiştir.

Koronavirüs Kapsamında Spor Müsabakalarında Düzenleme

Her alanda olduğu gibi spor faaliyetlerinde de koronavirüs etkisini göstermeye devam ediyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’in yaptığı son açıklamaya göre; halı sahaların faaliyetlerine arar vereceği belirtilirken spor müsabakalarının da seyircisiz oynamaya devam edeceği belirtilmiştir.

Koronavirüs Kapsamında Alınan Tedbirler Ve Ülkemize Etkileri

Küresel ölçekli bir kriz olan koronavirüs ile mücadelenin şuan tüm dünyada bir dizi önlem almayı mecbur bırakmıştır. Özellikle Avrupa’da yaşan vaka artışı sokağa çıkma yasağını uygulamaya başlamasına sebep olmuş ve bu duruma bağlı olarak gün geçtikçe tedbirler sıkılaştırmaya başlamıştır. Ülkemizde de son günlerde yaşanan vaka sayısındaki artış ve ölümler bir dizi tedbirin alınması gerektiğini zorunlu kılmıştır. Özellikle eğitim ve iş alanındaki  yeni düzenlemelerle vaka sayılarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: