Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Türkiye’nin Maldivleri olarak gösterilen Salda gölü ülkemizde çok popüler konumlardan biridir. Beyaz kumları ve masmavi suyuyla Maldivlere benzetilmektedir. Özellikle son 5 yılda revaçta olan bir bölgedir. Türkiye’nin en önemli ve en ünlü gölleri arasında yer almaktadır. İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Güzel bir görüntüye sahip olmasından dolayı insanlar burada düğün fotoğrafları çektirmektedir. Özellikle yaz aylarında pek çok ziyaretçi alan bir konumdur. Bu yazıda Türkiye’nin Maldivleri Salda gölü nasıl oluşmuştur sorusuna yanıt bulabileceksiniz. İlk olarak Salda gölü Burdur göller havzasının içinde bulunmaktadır. Etrafında çam ve meşe ormanları olan yamaçlar vardır. Gölün kıyısında ise alüvyal ovalar bulunmaktadır.

Salda Gölünün Oluşumu

salda1 300x150 - Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Salda gölü 2 milyon yıl önce meydana gelmiştir. Bir çöküntü havzasında erimiş kayaç boşluklarının içine çevredeki suların dolması ile oluşmuştur. Karstik bir göl çeşididir. Aynı zamanda bu gölün oluşumunu tektonik hareketler de etkilemiştir. Gölün batı ve doğu taraflarında dik kıyılar vardır ve bu dik kıyılar gölü çevrelemiştir. Yeşilova adındaki bir ilçenin kuzeybatısında ve ilçeye sadece 4 kilometre uzaklıktadır. Salda gölünün güneyinde Eşeler dağları, doğusunda ise Kaya dibi Taşı vardır. Salda gölünün eni 6,8 kilometre, uzunluğu ise 9,186 kilometredir. 184 metre derinliğe sahip olmasından dolayı Türkiye’deki en derin göllerden biri olarak anılmaktadır. Akarsu çıkışının bulunmamasından dolayı kapalı havza gölü olarak geçmektedir. Salda gölü Doğan baba, Değirmendere, Karakova, Kuruçay, Kayadibi dereleri ile beslenmektedir. Bu dereler haricinde aynı zamanda yer altı sularıyla ve yağışlarla da beslenmektedir. Buharlaşma olayıyla su kaybetmektedir. Gölün alanı ve su seviyesi, yağan yağmurlara ve akarsular üzerine yapılmış barajların tuttukları suya göre mevsimlere ve yıllara göre değişmektedir.

Salda Gölündeki Biyoçeşitlilik

Salda gölü oligotrofik özelliktedir ve yüksek miktarda alkalin içeren bir göldür. Salda gölünün etrafında orman, bozkır, kayalık, yerleşim yerleri, tarım alanları ve sulak alanlar bulunmaktadır. Bitki çeşitliliği bakımından zengindir. Salda gölünde ve çevresinde ÖDA ve ÖBA kriterlerine uyan 18 bitki taksonu yer almaktadır. Orman ekosistemini oluşturan Anadolu karaçamı, kızılçam ve ardıç türleri bulunmaktadır. Aynı zamanda sığırkuyruğu adında bir türün varlığı sadece bu alanlarla sınırlıdır. Salda gölünün alt havzasında yeşilbaş, elmabaş ve çamurcun gibi kuş türleri bölgeyi kışlama ve üremek için kullanırlar. Nesli tükenen ve tehlike altında bir tür olan dikkuyruk ördekleri de salda gölünü kışlamak için seçmişlerdir. Bunların haricinde göl içerisindeki iç su balıkları da biyoçeşitlilik konusunda önemli bir yere sahiptir. Gölde 3 endemik türde balık yaşamaktadır. Ve yine nesli dünya çapında tehlikede olan Aphanius anatoliae balığı bu endemik türlerden birisidir.

Salda Gölünün Habitatları

salda2 300x229 - Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Salda gölünün alt havzasını kaplayan orman alanları, dağ bozkır alanları ve sulak alanlar gölün %77,85’lik bir kısmını kaplar ve bu alanlar hazine arazileri olarak geçmektedir. Aynı zamanda gölün alt havzasında bulunan kuru veya sulu tarım alanları özel şahıslara aittir. Bu bölgedeki meyve, tahıl, sebze, üzüm, şeker pancarı ve badem gibi yetiştirilen ürünler ana tarımsal kaynaklardır.

Salda Gölü Hakkında Diğer Bilgiler

Türkiye’nin Maldivleri Salda gölü nasıl oluşmuştur? sorusuna cevap verdikten sonra gölle alakalı diğer bilgiler şöyledir; Salda gölüne tehdit olan şeylerden biri tarımda kullanmak için su rejimine yapılan faaliyetlerdir. Çiftçiler salda gölündeki su ile tarlalarda sulama yapmak istemektedir. Bu da salda gölünün suyu için bir tehdit oluşturmaktadır. Diğer tehdit ise bölgenin popülerleşmesi ile yerleşim yerleri ve turistik tesislerin baskı kurmasıdır. Aynı zamanda gölün etrafında yapılaşma olmaya başladığı için bu bazı bitki türlerini tehlikeye sokmaktadır. Yakındaki yerleşim yerlerinde yaşayanların atıkları ise gölün kirlenmesine neden olmaktadır. Bu tehditlerin oluşmasını engellemek için henüz gölün bir yönetim planı yoktur. Gölün güney tarafında salda gölü tabiat parkı vardır. Bu gölle ilgili her şey ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilgilenmektedir. Göl 1.derece sit alanı olarak geçmektedir. Salda gölü ve çevresi için Akdeniz iklimi baskındır. Sıcaklığın en yüksek olduğu ay ağustos ayıdır.

Salda Gölünün Özellikleri

salda3 300x162 - Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Nasıl Oluşmuştur?

Salda gölünün suyu son derece temiz ve rengi turkuazdır. En derin göllerden biri olan salda gölünün en derin kısmı 184 metredir. Yüzey kısmı 1316 metre, yüksekliği ise 1140 metredir. Gölün yüzölçümü ise 40.70 kilometre karedir. Gölün etrafında yaban ördekleri vardır. Biyoçeşitlilik bakımından zengin bir göldür. İçinde birçok endemik türe sahiptir. Göl yüksek bir seviyede alkalin barındırır. Salda gölü ve gölün çevresindeki alanlarda soda, kil ve magnezyum vardır. Aynı zamanda gölde 7 adet beyaz ada vardır.

Göldeki Kumların Beyaz Renkte Olmasının Sebepleri

Salda gölünün belki de en önemli özelliği olan beyaz kumların neden beyaz olduğu merak edilen bir noktadır. Renginin beyaz olması gölde bulunan magnezyumu bakterilerin emmesi ile ve bunun sonucunda da bu bakterilerin hidromenyezit mineraline dönüşerek çökelmesi ile açıklanmaktadır. Hidromenyezit mineralleri içeren bakteriler eğilimli katmanlar oluşturmuştur. Zamanla ve çevrenin etkisi ile de bu stromatolit adındaki katmanlar birbirinden ayrılarak bu kumun beyaz olmasına neden olmuştur. Bazı uzmanlar bu beyaz kumların aslında binlerce yıl önce yaşayan bakterilerin fosilleri olduğunu söylemektedirler.

 

(Visited 21 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: