Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?

Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?

ucan araba1 300x201 - Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?

Waldo Waterman 1909 yılında henüz on beş yaşında bir gençken uçan araba hayali kurmuş ve bu hayalini gerçekleştirebilmek için birçok eğitim almış ve girişimde bulunmuştur. Hava mühendisliği bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra havacılık dersleri vermeye başlamıştır. Waldo Waterman’ın yapmış olduğu birçok girişim sonucunda uçan araba fikri akıllara kazınmış ve otomobil üreticilerinin girişimleri ile çeşitli denemeler sonucu günümüze kadar gelmiştir. Geçmişten günümüze yapılan denemeler ve üretimler arasında test üretimlerine çıkarılan projeler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Uber Elevate
 2. Airbus Vahana
 3. Cora
 4. Workhouse Surefly
 5. AeroMobile Ambitios
 6. Opener Blackfly
 7. Ehang 184
 8. Bell Nexus
 9. The Passenger Drone
 10. Kitty Hawks Flyer
 11. Volocopter

Bir dönemin oldukça büyük efsaneleri ve herkesin hayalleri arasında yer alan uçan arabaların günümüzde büyük uğraşlar ve araştırmaların sonucunda oluşumunun ve kullanımının mümkün olduğu anlaşılmaya başlanmıştır. Gelecekte hayatımıza birebir etki edeceği ve hayatımızı kolaylaştıran büyük bir girişim olacağı düşünülmekte. Uçan arabaların ve taksilerin hayatımızda yer alacağı hem hayal edilen hem de beklenen bir konu. Bunun için birçok ülke modeller tasarlamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda uçan arabalar üzerine kurulan fuarlarda, tasarlanan modeller arasında en çok Uber’in tasarlamış olduğu Uber Elevate dikkat çekmiş daha sonrasında Bell Nexus adlı uçan arabanın büyük ilgi gördüğü görülmüştü.

Her ne kadar test sürüşleri, iyileştirmeler yapılsa da bu araçlar tam anlamıyla herkes için kullanıma hazır hale gelememektedir. Teknolojinin yenileniyor olması ve sürekli gelişiyor olması bizi uçan arabalara daha da yakınlaştırmaktadır. Gelecekte kullanılacak olan uçan otomobillerin pilotluğunun, otomatik sistemler ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Kendi başına uçabilen araçlarlar ilgili yapılmış ve devam eden çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların başarı ile sonuçlanması durumunda, kullanılacak olan uçan arabaların otomatik pilot tarafından kullanılması yani otonom sistemin bulunması, araçların kullanımında büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çekim yapmak için kullanılan insansız hava araçlarının iniş ve kalkışları göz önünde bulundurularak, uçan arabalar için de dikey bir şekilde iniş ve kalkış yapabilen modellerin tasarımı üzerinde durulmaya başlandı. Bu sayede hiçbir uçan arabanın piste ihtiyaç duymaması hedefleniyor. Dolayısıyla araç durduğu yerden havalanıp, aynı şekilde olduğu yere iniş yapabilecek. Gelecekte uçan arabalar üretime ve kullanılmaya başlansa bile insanların kullanımını öğrenmesi ve adapte olması da bir hayli zaman gerektirecektir. Bu nedenle faydalı olacağı kadar hayatımıza bu süreçte zorluklar da katabilir. Normal otomobilleri kullanırken de uymamız gereken birçok kural bulunur. Bu nedenle uçan arabaların herkes tarafından sağlıklı bir şekilde kullanımının sağlanabilmesi için kurallar belirlenmesi ve yeni bir dizi eğitim planlanmalıdır. Yeni arabaların hayatımızı kolaylaştıracak yönlerinin yanı sıra olumsuz etkileyeceği yönleri de bulunabilir.

Uçan Arabaların Hayatımızı Kolaylaştırabileceği Düşünülen Bazı Durumlar

ucan araba2 300x194 - Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?

Ülkemizin de en büyük sorunlarından biri olan trafik problemi, uçan arabaların hayatımıza girmesi durumunda rahatlayabilir. Hem hava yolunu kullanan uçan araba modellerinin olması hem de normal kara yolunu kullanan araçların olması ulaşım alternatiflerini çoğalttığı için, tek bir yere yoğunlaşmaya gerek kalmayacağından trafik problemini çözebilir. Aynı zamanda sokaklarda, yollarda ve yayaların çevresinde dolaşan araç sayıları aza ineceğinden, insanlar için arz edilen tehlike de aza inecektir. Uçan arabaların sağlık açısından da hayatımıza birçok faydası bulunabilir. Ulaşımı zor olan yerlere ulaşılarak hastaların en kısa sürede tedaviye ulaşması sağlanabilir. Kötü hava şartları nedeniyle ambulansların ulaşamadığı bölgelere kolaylıkla iniş ve kalkış yapabilecek uçan arabalar bu sayede elbette birçok insanın hayatını da kolaylaştıracaktır. Uçan arabaların hayatımızda bulunması durumunda yapılacak seyahatlerin süresi de kısalacaktır. Tabi ki kara araçlarında olduğu gibi hava yolunu kullanan uçan arabalar için de kural ve düzenlemeler olacaktır.

Uçan arabalar için otonom sistem kullanılmaya başlandığında, bir yerden bir yere giderken herhangi bir levha veya yayalar olmayacağından, otonom uçan arabalar sayesinde otomatik pilotlar ile kolayca ulaşım sağlanabilecektir. Bütün bunlara ek olarak uçan arabaların üretimi için doğayı zorlamayacak, organik enerji kaynaklarının kullanımı hedeflendiği için doğa daha yeşil, daha temiz bir hale gelmesi planlanmaktadır. Bu da hayatımızı olumlu yönde etkileyebilecek unsurlar arasındadır. Uçan arabalar havacılık sektörü açısından bakıldığı zaman yeni iş olanaklarının da ortaya çıkmasını sağlayabilir. Her türlü olumsuz hava şartları göz önünde bulundurularak şehirlerarası veya şehir içi seyahatlerin kolaylıkla yapılabilmesi planlanmaktadır. Bu nedenle olumsuz hava koşullarının seyahat etmeye engel olmayacağı şekilde geliştirilmeleri söz konusu olmalı, tasarım ve üretimleri buna uygun şekilde yapılmalıdır.

Uçan Arabaların Olumsuz Sayılabilecek Yönleri

ucan araba3 300x169 - Uçan Arabalar Yakında Aramızda Olabilir Mi?

Kontrolsüz kullanılması durumunda oluşabilecek kaza oranı oldukça yüksek olabilir. Kazanın havada gerçekleşiyor olması da durumu oldukça kötü etkiler. Bu nedenle uçan arabalar kontrolsüz kullanım açısından birçok zarara neden olabilir. Ayrıca fazla enerji tüketimine neden olabilir. Uçan arabaların kullanılırken çıkaracağı ses de henüz çözülememiş problemler arasında yer almaktadır. Diğer hava araçlarında, uçaklarda, helikopterlerde olduğu gibi büyük bir gürültü ile çalışması istenilmemektedir. O şekilde çalıştığı takdirde büyük bir gürültü kirliliği meydana gelecektir. Uçan arabaların hayatı kolaylaştırmak için kullanıma başlanması hedeflense de seri üretim için büyük miktarda ekonomik kaynak gerekmektedir. Ekonomik olarak üretimi gerçekleşmediği takdirde herkes tarafından kullanılabilir olamayacaktır. Üretime sunulsa da ne kadar mesafe gidebilecekleri de henüz kesinleşmiş değildir. Hava taksileri için kullanılabilecek akü miktarını tek sefer için 17 ile 35 km olarak hesaplandığı söylenmekte, dolayısıyla şu an için kısa bir mesafede yolculuk yapılacağı öngörülmektedir. Gidilecek mesafenin kısıtlanmış olması da şu an için uçan arabaların dezavantajı olarak görülmektedir.

(Visited 46 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: