Uyku Apnesi Neden Olur ?

Uyku Apnesi Neden Olur ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

UYKU APNESİ NEDEN OLUR?

Uyku problemleri birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde uyku nedeniyle hastaneye başvuran kişi sayısı hayli artmakta. Horlama şikayetleri, uykuya dalamama, uykuda nefesin kesilmesi, uyurgezerlik vb. birçok neden uyku şikayetleri arasında yer almaktadır.

Uyku Apnesi; Uyku sırasında kişinin nefes alışverişinin durması ve bu durumun gece boyunca belli aralıklarla devam etmesidir. Kişinin uyku kalitesini engelleyen uyku apnesi, yüksek sesle horlama belirtileri gösterir. Hastalar gece boyunca nefes alışverişlerinde tıkanmalar yaşarlar.

Sabahları yorgun uyanma, halsizlik, şiddetli baş ağrıları, konsantrasyon güçlükleri, belirtileri ile güne uyanmaya başlayan hastalar, tedavi edilmedikleri taktirde ölümcül vakalar görülme olasılığı artmaktadır.

Uyku Apnesi, horlamanın neden olduğu ve solunum yolları problemlerini de beraberinde getirdiği bir semptomdur. Apne sırasında üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeklik meydana gelir. Büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucu oluşan nefes kesilmesi ve beraberinde gelen şiddetli horlama durumu uyku apnesinin nedenidir.

Uyku apnesi semptomunda, uyku sırasında geçici boğulmalar yaşanır. Bu sırada kanda düşen oksijen miktarı beynin alarma geçmesini sağlayarak bedeni uyandırmaya çalışır. Beyin solunum fonksiyonlarının durma noktasına gelme mesajını alarak uyanma sağlar.

Gece sık sık uykudan uyanmaya sebep olan bu durum, güne yeterli miktarda ve kalitesiz bir uykuya neden olduğu için, hasta bu yaşadıklarını tam olarak hatırlayamaz ve güne gergin, sinirli, baş ağrılı bir şekilde başlamış olur. Farkında olunmayan uyku apnesi sendromu, bu belirtileri yaşayan kişilerin hastaneye başvurduklarında ortaya çıktığı ve teşhisi konulduğu gözlemlenmektedir.

UYKU APNESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Uyku apnesi sadece yetişkinlere özgü bir durum değildir. Çocuklarda görülme olasılığı da oldukça artmaktadır. Fazla kilolu olmak, geniz etine sahip olmak ve iri bademcikler uyku apnesinin sebepleri arasında gösterilir. Obezite olan çocuklarda görülme oranı çok fazladır. Burnunda geniz eti olan çocuk ve bireylerin apne durumunu yaşamaları daha çok olmaktadır. Burundaki var olan kanalların tıkanmasına ve normal hayatta da nefes almayı zorlaştıran geniz eti, doktor muayenesi ile alınarak hastanın rahat nefes alması ve uyku kalitesinin artması sağlanır.

Nefes darlığı, el kol hareketleri ile çırpınarak uyanmaya çalışma, sık sık iç çekme ve sabahları yorgun bir şekilde uyanma uyku apnesi sebeplerindendir. Uyku apnesi kandaki düşük oksijene ve yüksek karondioksite neden olur.

Uyku apnesnin sebepleri arasında gösterilen hipertansiyon, düzensiz kalp atışı, kalp krizi, inme ve gündüz uyku hali bu durumu tetikleyen nedenlerdir. Nedeni tam olarak saptanamayan uyku apnesinin başka semptomlarla da ortaya çıktığı tespit edilmiştir;

 • Madde bağımlılığı sigara ve alkol tüketimine bağlı yaşanan durum
 • Üst solunum yollarına bağlı hastalıklar
 • Obezite problemi ve kiloca fazla olmak
 • Başka uyku bozukluğuna bağlı semptomlar
 • Burunda var olan geniz eti ve büyüklüğü
 • Yanlış pozisyonda yatılan uyku yatış şekilleri de uyku apnesini tetiklemiş olur.

UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ?

Uyku bizi gündüz yoğun olan dünya hayatımıza hazırlar. İyi alınamamış uyku ise beraberinde birçok problemi getirecektir. Yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan uyku hastalıkları dikkatsizlik ve konsantrasyon nedenleri ile ciddi trafik kazalarına neden olmaktadır. Uyku apnesi olan kişilerde en sık karşılaşılan problemler ise şöyle;

 • Dikkat ve konsantrasyon eksiklikleri
 • Baş ağrısı, sinirlilik ve kaslarda yaşanılan gerginlik durumu
 • Depresyon ve belirtileri gözlemlenir
 • Hafıza problemleri; unutkanlık, gün içerisinde uzun uzun dalma meydana gelir
 • Boğazlarda ağrı
 • Hipertansiyona yakalanma riski ve belirtileri ortaya çıkar
 • Yüksek sesle horlama
 • Kalp atış hızında değişiklikler ve kalp ritminin bozulması
 • Uyku apnesinin belirtileri arasında gösterilen en belirgin özellik gündüz uyuma isteğidir
 • Boyun bölgesi ve çevresinde yağlanma fazlalığı olan kişilerde görülme olasılığı fazladır
 • Erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır
 • Kadınlarda ise boyun bölgesinde olan aşırı yağlanma nedeniyle uyku apnesi görülmektedir.

Uyku apnesi belirtileri bu şekilde olan kişilerin doktora başvurarak tedavi olmaları gerekmektedir. Yaşam kalitesini oldukça düşüren uyku apnesi sorunu tedavi ertelendiği sürece ve tedavi edilmediği sürece ciddi ölümler ve birçok hastalığı da beraberinde getirmiş olacaktır.

Şikayetlerle doktora başvurduğunuzda doktorunuz sizden uyku testi ‘’polisomnografi’’ uyku testi olarak bilinen testi isteyecektir. Bu uygulama uyku laboratuvarında veya uyku izleme odalarında vücuda bağlanan elektrotlarla uykunun takip edilmesi ile yapılır. Bu test uykunun hem sürecini hem de uyku apnesinin çeşidini belirlemede çok büyük imkan sağlar.

Hatanın isteğiyle hekiminde onayıyla evde de bu testi yapmak mümkündür. Hasta gece yatarken elektrotları kendine bağlayarak 6-8 saat uyku sonucunda kayıt edilen apne durumları incelenerek tanı ve teşhis konur. Kişinin uyku zaman dilimi içerisinde beşten fazla solunumu durmuş ise uyku apnesi tanısı konmuş olur. Tedavi süreci başlamış olur.

UYKU APNESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle doktor tanısı ve teşhisinin ardından hastanın tedavi süreci başlamış oluyor. Uyku apnesinn hafif, orta ve şiddetli sayılabilecek evreleri mevcuttur. Hafif semptomda uyku esnasında uykunun 5 ila 15 kez arasında durma aralığı olması gerekiyor. Orta semptomda ise 15-30, şiddetli semptomda ise 30’un üzerindeyse ağır uyku apnesi evresi olmuş oluyor.

Tedavi şekli de bu evrelerin neticesinde doktor tarafından belirleniyor. Fiziksel olarak nefes alıp vermede bademcik ve geniz eti gibi durumlar uyku apnesine neden oluyor ise doktor kararı ile cerrahi müdahale uygulanarak geniz eti ve bademcik alınma ameliyatı hastaya uygulanabiliyor.

Bunun dışında boğaz yolundan hortum kullanılarak hava verilmektedir. Bu olay solunum yolunun açık kalmasına yardımcı oluyor.

Uyku apnesinin tedavisinde kullanılan, hava yolunu devamlı açık tutabilen basınçlı hava veren cihazların kullanılması kişiyi rahatlatacaktır. Pozitif hava yolu basıncı olarakta bilinen, diğer bir şekliyle uyku apnesi maskesi olarak bilinmektedir. Üst solunum yollarını uyku esnasında açık tutarak kaliteli bir uyku alımı yapılmasını sağlamaktadır.

Gece boyunca yüze sıkıca oturan bu maske ile basınçlı hava veren bu makineler hasta için pek konforlu bir uyku sunmasa da sonucunda görülen rahatlık ve dinlemiş olarak kalkma hissi hasta tarafından çok iyi karşılanmaktadır.

Uyku apnesi tedavilerinin dışında kişinin yaşamında olumlu değişiklikler ve farklılıklar katması tedavi sürecinde olumlu katkıları olacaktır. Neler yapabiliriz, uyku apnesini en aza indirmek ve şikayetlerini azaltmak için;

 1. Fazla kilo ve obezite probleminiz var ise kendinize uygun bir diyet listesi hazırlayarak veya bir uzman diyetisyenden yardım alarak kilo vermelisiniz. Kilo verdiğinizde horlama ve uyku apnesi şikayetleriniz ciddi oranda azalacaktır.
 2. Sigara ve alkol tüketen kişilerin bu alışkanlıklarından acilen vazgeçmeleri gerekir. Çünkü sigara zaten başlı başına solunum yollarına en çok zararı veren maddedir. Uyku apnesi döneminde ve tedavisinde en aza indirmeli ve bırakılmalıdır.
 3. Uyku öncesi gece atıştırmaları yapılmamalıdır. Akşam 7 den sonra vücut kendini dinlenme moduna aldığı için uyku öncesi yemek yemek hem uyku kalitenizi bozar, hem de uyku apnesini tetiklemiş olursunuz.
 4. Düzenli spor ve egzersizi hayatınıza alarak, yoga gibi nefesi kontrol edebildiğiniz solunum yollarını rahatlatan ve açan egzersizler sizi bu süreçte çok rahatlatacaktır.
 5. Bazı hastalarda diş hekimleri tarafından uygulanan alt çeneyi öne ittirme operasyonu hava yolunu açma işlemi özle bir aparatla yapılarak uyku apnesi tedavisinde kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

(Visited 100 times, 1 visits today)
Mehmet BARIN

Mehmet BARIN

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: