Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Yapay Zeka Nedir?

Bilişim sistemleri, teknoloji, elektronik tabanlı nesneler ve dijital işlem gücüne sahip yapılar günümüzde  gelişimlerine daha fazla hız katmaktadır. Bu yapılar, kendi içlerinde analiz ve işlem güçlerine sahiptir ve dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan karar verip işlem yapabilirler. Peki, bu yapıların çalışmasına olanak veren yapay zeka nedir?

Yapay zeka, kendi içerisinde çokça alt gruba ve araştırma koluna ayrılmaktadır. En basit anlatımıyla yapay zeka, üzerinde bulunduğu sisteme öğrenme ve bir nevi düşünme yetisi kazandırır. Bir bilgisayar yazılımından farklı olarak yapay zeka, komplike yapısı ve çalışma şekliyle tıpkı gerçek bir canlı gibi hareket edebilir. Bünyesinde bulundurduğu donanımları etkili şekilde kullanabilme yeteneği sayesinde, kullanıldığı alanda işleri önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Yapay zekanın işlevi, oluşturulma şekline ve çalıştığı sisteme göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapay zeka sistemini bünyesinde bulunduran sistemin özellikleri ve imkanları, yapay zekanın yapabileceği işlemleri belirler konumdadır. Birden fazla çeşidi bulunan yapay zeka sistemleri, günümüzde çok sayıda alanda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Yapay zekanın yapabilecekleri günümüzde bu alanın genişlemesiyle beraber hızla artmaktadır. Yapay zekanın yeteneklerinin hızla artması, bazı insanları sevindirse de halen çok sayıda insanı tedirgin etmektedir.

Yapay zeka, gerçek bir beyin gibi düşünebilme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı da, bir bakıma kendi iradesine sahip olduğu açıktır. Yapay zeka, her ne kadar karar verebilme kabiliyetine sahip olsa da hala bir insana ihtiyaç duymaktadır. Yapay zeka sistemlerinin belirli işlemleri yerine getirebilmek ve bu eylemleri süreklilik içinde uygulamak için bir insanın yapay zeka sistemine belirli verileri girmesi gerekir. Önceden sisteme girilmiş olan istatistikler ve parametreler doğrultusunda hareket eden yapay zeka sistemleri, son zamanlarda oldukça gelişen derin öğrenme teknikleriyle beraber gelişimini hızla sürdürmektedir.

Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor?

Yapay zekanın çalışma şekli, üzerinde oluşturulduğu sistemlere ve yapılara göre değişkenlik gösterebilmektedir. En basit ve temel anlatımıyla yapay zeka, gerçek bir insanın bünyesine girdiği veriler, istatistikler ve parametreler doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirir. Önceden sisteme yüklenmiş olan veriler, yapay zeka sisteminin söz konusu durumda nasıl davranacağını ve ne gibi yöntemlere başvuracağını belirler. Yeterli veriye ve parametrelere sahip olan yapay zeka sistemi, elindeki bu verileri üzerinde bulunduğu sistemin donanımları ile senkronize etmeye çalışır. Senkronize etme işlemi oldukça önemlidir çünkü çok gelişmiş bir yazılıma sahip olan yapay zeka sistemleri yeterli donanımlara sahip olmadığı sürece işlemleri yerine getiremeyecektir. Bu nedenlerden dolayı donanım ve yazılım uyumu, yapay zeka sistemleri açısından oldukça önemlidir. Yapay zeka sistemlerinin bu çalışma şekilleri, çok sayıda insanı tedirgin etmektedir. Bu insanlar, yapay zekanın günün birinde çok önemli ölçüde gelişip insan ırkına üstün gelebileceğini düşünmektedir. Fakat kendi başına karar verebilen yapay zeka sistemleri, en basit bir eylemi yapabilmek için bile ilk önce bir insanın yardımına ihtiyacı vardır. Yapay zeka, insanın bünyesine girdiği verilerden yararlanarak harekete geçer.

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Karşımıza Çıkıyor?

Yapay zeka, son zamanlarda çok sayıda alanda insan işlerini kolaylaştırması gibi amaçlarla çokça kullanılıyor. Yapay zeka, kullanıldığı alanda insan gücüne olan ihtiyacı azaltıyor, bu sayede insan gücü kullanmanın beraberinde getirdiği maliyetleri ortadan kaldırıyor. Peki, yapay zeka hangi alanlarda karşımıza çıkıyor?

Elektronik Pazarlama ve Satış

Yapay zeka, elektronik pazarlama ve satış alanında pazarlamacıların ve satıcıların işini oldukça kolaylaştırıyor. Örneğin bir online alışveriş sitesinin algoritmasında bulunan yapay zeka sistemi, siteyi gezen kullanıcının önceki seçimlerine göre karşısına daha iyi seçenekler sunabilir ve yapay zekanın kullanıcıya sunduğu seçenekler kullanıcıya hitap edeceğinden dolayı kullanıcı o siteden alışveriş yapabilir. Kullanılan yapay zeka sistemleri konusundaki gelişmeler ve sistemlerin çalışma şekli, satışları arttırma konusunda satıcıya oldukça yardımcı olacaktır.

İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları alanı, yapay zekanın kullanıldığı alanlardan bir diğeridir. İnsan kaynakları, iletişim kurmak istenen iki taraf arasındaki bilgi alışverişini en iyi şekilde yürütmekle yükümlü departmandır. İnsan kaynaklarında kullanılan yapay zeka, her iki tarafın isteklerini öğrenip analiz edebilir. Böylelikle her iki tarafın da ne istediğini belirler ve iletişimin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlar. İnsan kaynakları bölümünde yapay zeka sistemleri kullanmak, her açıdan oldukça olumludur.

Sağlık

Yapay zeka, sağlık alanında da operasyon işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla kullanılıyor. Sağlık alanında kullanılan yapay zeka sistemleri, söz konusu olan sorunları belirleyebiliyor ve önceden girilen parametreler sayesinde olabilecek en iyi ve en uygun çözüm yolunu karşı tarafa sunabiliyor. Günümüzde gelişmiş ve köklü hastaneler, çok sayıda operasyonları robotlar aracılığı ile gerçekleştiriyor. İnsan eli değmeden uzaktan gerçekleştirilen bu operasyonlar, birçok olumlu faktörü ve kolaylığı sebebiyle normal operasyonlardan çok daha fazla tercih ediliyor.

Yapay Zeka Nerelerde Yoğun Olarak Kullanılıyor?

Yapay zeka çok sayıda alanda kullanılıyor olsa da kullanım alanları belirli sektörlerdeki belli başlı alanlar oluyor. Kullanımının yoğun olmasına rağmen hala bazı alanlarda yapay zeka kullanılmıyor ve böylesi çok daha sağlıklı oluyor. Alınması gereken etik kararların olduğu durumlar söz konusu olduğunda yapay zeka hala bir insan seviyesinde düşünemiyor. Fakat yapay zeka, gün geçtikçe insanların hayatına çok daha fazla karışmaya başlıyor ve kullanım alanları gün geçtikçe genişliyor. Çoğunluk olarak, çok sayıda tercih yapılmasını gerektirmeyen ve insan gücünden feragat edilebilecek alanlarda yapay zeka sistemleri yoğun olarak kullanılıyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: