Yemen Gerçeği

Yemen Gerçeği, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Onbinlerin ölümün kıyısında yaşadığı Yemen’in dış dünyaya kapalı gerçeği

Yemen’de, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonun desteklediği hükümet, ülkenin güneyini kontrol ederken, İran’ın desteklediği isyancı Husiler kuzeyi ve başkenti ellerinde tutuyor.

İç savaşın yaşandığı ülkede, temel sağlık hizmetleri büyük eksikliklerle verilmeye çalışılıyor. Birleşmiş Milletler, Yemen’in dünyanın en büyük kolera salgını ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Her gün çoğunluğu çocuk ve yaşlı, 5 bin civarında Yemenli hastalığa yakalanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, ülkede yağmur mevsiminin başlamış olması nedeniyle salgının çok daha genişleyeceğini düşündüklerini de belirtiyor.

27 Nisan 2017 tarihinde yapılan son açıklamaya göre 372,900 kolera vakası kayda geçirildi ve bunlarla ilişkili 1,837 ölüm yaşandı.

15 yaş altı çocukların, kaydedilen vakaların yüzde 41’ini oluşturduğu da belirtiliyor.

Peki Yemen’ de Neyin Savaşı Veriliyor ?

Yemen’de yaşananlar basit bir iktidar kavgası ya da basit bir mezhep çatışması değildir. Yemen’deki çatışmalar, bütün Ortadoğu ülkelerini ve küresel aktörleri içine çekerek çok boyutlu, çok aktörlü savaş tehlikesi üretebilecek bir Cehennem girdabı oluşturmaktadır.

Yemen’deki gelişmeler, bir yönüyle  mezhep çatışması görünümlü bir Haçlı Seferi’dir, diğer yönüyle Kuzey Afrika’dan İran’a uzanan coğrafyada yer alan 22 İslam ülkesinin sınırlarını değiştirmeyi, enerji kaynaklarını ve dağıtım yollarını kontrol altına almayı hedefleyen Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP)  güney kanadıdır.

Yemen’in, “dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip bir ülke” olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasıyla dünya barışı ciddi olarak tehlikeye girmiştir. Saba Melikesi’nin ülkesi, 1001 gece Masalları’nın dekor ülkesi Yemen, yalnızca stratejik konumuyla değil, aynı zamanda, sahip olduğu Suudi Arabistan’dan daha zengin petrol zenginliği ile küresel güçlerin gizli açık güç gösterisi yaptıkları bir çatışma alanına dönüşmüştür.  Yemen’deki gelişmeler, dış görünüşüyle, Şiilerle Sünniler arasında sürdürülmekte olan bir mezhep çatışması ve  “Aden Körfezi kavgası”dır. Fakat gerçek çok farklıdır; gerçek, dünyanın en zengin petrol rezervine sahip olan bir İslam ülkesinin ehli salib tarafından yağmalanmasıdır. Yemen’de olup bitenin özeti,  benzer örneklerini Irak’ta ve Libya’da yaşadığımız post-modern bir Haçlı Seferleri olmasıdır.

Yağmalanmak istenen zenginlik İslam coğrafyasının enerji kaynakları, yağmacılar da ehli salibtir. İslam coğrafyası akıl tutulmasına uğramış/ uğratılmış olduğundan, gerçekleri görmekte zorlanmaktadır..  Yemen’deki çatışmalar, hem komşularımız ve İslam Alemi’yle olan ilişkilerimiz açısından hem de ekonomimiz açısından çok ciddiye almamız gereken gelişmelerdir. Çünkü, Soğuk Savaş döneminde güney ve kuzey olarak ikiye bölünen Yemen’de, meşru başkan Mansur Hadi Husilerin kontrolü ele geçirmelerinden dolayı Suudi Arabistan’a sığındığından, bugün ülkede bir devlet otoritesi kalmamıştır.

Yemen, bugün içine düştüğü yönetim boşluğu nedeniyle kapanın elinde kalabilecek bir ülke konumundadır. Yemen hem stratejik konumu hem de sürpriz petrol zenginliği nedeniyle küresel aktörlerin hiçbir şekilde ilgisiz kalamayacakları bir coğrafyadır. O nedenle Yemen’de hangi küresel aktörlerin katılacağı ve ne kadar süreceği belli olmayan uzun soluklu bir paylaşım savaşı başlamıştır.

YEMEN’DEKİ SAVAŞIN GERÇEK NEDENİ

Saba Melikesi Belkıs’ın ülkesinde dört yıldır iktidar çekişmesi, mezhep kavgası şeklinde sürüp gelen çatışmaların gerçek rengi netleşmiş, Huntington’un 1993’te Foreing Affairs dergisinde sözünü ettiği uygarlıklar arası çatışmaya dönüşmüştür. Fakat, “uygarlıklar çatışması”nın arka planındaki savaşın gerçek nedeni, ABD’nin küresel liderliğini sürdürebilmek için kontrol altına almaya çalıştığı Yemen’in sürpriz petrol rezervleridir.

Düne kadar pek dillendirilmeyen bu gerçek, geçen gün Amerikan televizyon kanallarından Sky News’te açıklandı. Sky News’in El Sicil haber sitesinden alıp yayınladığı bilgiler, Yemen’de yıllardır süren savaşın gerçek yüzünü aydınlattığı gibi, Saba Melikesi Belkıs’ın ülkesinin çok aktörlü, uzun soluklu bir küresel çatışmaya neden olabileceği gerçeğini de ortaya koyuyor.  Yemen’de, sahip olduğu çok zengin petrol rezervleri nedeniyle, dünya barışını ciddi olarak tehlikeye sokan gelişmeler yaşanmaktadır. Yemen’deki çatışmalar, Suudi Arabistan’ın başını çektiği Sünni cephe ile İran’ın başını çektiği Şii cephe arasında gibi görünse de, gerçek cephe yapılanmaları çok farklı.

Bir tarafta ABD’nin bütün gücüyle desteklediği Suudiler başkanlığındaki Körfez ülkeleri(BAE, Kuveyt, Katar ve Bahreyn) ile Ürdün, Mısır, Fas, Sudan, Pakistan ve Türkiye gibi Sünni ülkeler, diğer tarafta  Rusya’nın ve Çin’in destek verdiği İran ve Suriye gibi Şii ülkeler.. Ayrıca tabloya Yemen El Kaidesi ile IŞİD’i katmak gerekir.  “Yemen’deki çatışmanın nedeni, İran’ın ülke nüfusunun yüzde 40 kadarını oluşturan Şii Hussilere destek vererek Suudi Arabistan’ın kırmızı çizgilerine basması” deniyor, ama gerçek neden Yemen’in Suudi Arabistan’dan daha zengin petrol rezervlerine sahip olduğunun ortaya çıkması. Son belirlemelere göre Yemen, dünyanın en zengin petrol rezervine sahip ülkesi. Ve petrol rezervlerinin büyük bir kısmı İran’ın bütün gücüyle desteklediği Şii Hussiler bölgesinde. Yemen’deki kavga hala bir mezhep kavgası gibi gösterilmek isteniyor, ama ülkenin petrol rezervlerini hedef alan savaş yıllardır sürmektedir.

ABD BAŞKAN SALİH’İ NEDEN HEDEF ALDI?

Arap Baharı rüzgarlarının Ortadoğu coğrafyasını altüst ettiği yıllardan birinde (2012) Başkan Ali Abdullah Salih’i bir kimyasal darbe ile deviren ve başkanlık koltuğunu ele geçiren Mansur Hadi, İran’ın destek verdiği Hussiler tarafından ülkeden kovuldu, Suudi Arabistan’a sığınmak zorunda kaldı. İlginçtir, 2010 yılında Suudilerin yardımı ile Hussileri bombalayan eski Başkan Abdullah Salih, bugün Hussiler safında, ülkesini Suudilere ve ABD’ye karşı savunmaya çalışıyor.  Ali Abdullah Salih’in 2012’de Mansur Hadi tarafından bir kimyasal darbe safdışı bırakılmasının ve vücudunda oluşan yanıkları tedavi için gittiği ABD’de yaşadığı petrol pazarlıklarının hikayesini bilmeden, bugün Yemen’de yaşananları bilmek ve yarınlarda yaşanacakları kestirebilmek mümkün değildir.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: