YouTube Türkiye için geri adım attı!

YouTube Türkiye için geri adım attı!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu
youtube turkiye icin geri adim atti 0 dQane4YL - YouTube Türkiye için geri adım attı!

1 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile beraber sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Düzenlemeyi dikkate almayan sosyal medya platformlarına ise ilki 3 Kasım, ikincisi de 10 aralık olmak üzere sırasıyla 10’ar ve 30’ar milyon TL ceza kesilmişti.

Bu konuda adım atan ilk şirket Google’ın sahibi olduğu YouTube oldu. Yazılı bir açıklama yapan şirket Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdiğini duyurdu.

YouTube Türkiye için geri adım attı!

Konuyla ilgili açıklamada Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu dile getiren YouTube temsilci atayacağını duyurdu. İşte YouTube tarafından bize gönderilen resmi açıklama:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”.

Bundan sonra ne olacak?

Sosyal medya düzenlemesine göre şirket temsilci atadığı anda bugüne kadar kesilen cezaların dörtte biri tahsil edilecek. Atama kararının ay başında yürürlüğe girecek olan reklam yasağı öncesinde yapılması da dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan YouTube Türkiye’de bugüne kadar Google ofisinde temsil ediliyordu. Hatta YouTube ile ilgili özel görevlilerin de Türkiye’de çalıştığının belirtelim.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: