YouTube, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı!

YouTube, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı!, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Gelirinin neredeyse tamamını reklamlar üzerinden sağlayan YouTube, reklam yayınlayamama cezası ve sonraki aşamada trafik engelleme ile tamamen erişim engeli tehlikesini göze almayarak, temsilci bulundurma gereceğini yerine getirmeye karar verdi.

“Bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”

YouTube tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son birkaç aydır bütün boyutlarıyla inceledik.

YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”

Ne olmuştu?

Sosyal medya ve içerik barındırma sitelerine Temmuz 2020’de yürürlüğe giren yasa gereği Türkiye’de temsilci bulundurması şartı getirilmiş, bu şartı yerine getirmeyen sitelerin ise aşamalı cezalar sonrasında tamamen erişime kapatılacağı kararlaştırılmıştı.

youtube turkiyeye temsilci atama karari aldi 0 TgEmumDn - YouTube, Türkiye’ye Temsilci Atama Kararı Aldı!

İlk aşamada bu kuralı yerine getirmeyen Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok‘a 10’ar milyon TL para cezası kesilmiş, ikinci uyarı tarihinde de herhangi bir aksiyon almayan şirketlere ekstra 30’ar milyon TL daha ceza kesilmişti.

Temsilci atamayan sitelere ne olacak?

Bahsi geçen şirketler yine yükümlülükleri yerine getirmezse, caydırıcı cezalar katlanarak artacak. Buna göre;

  1. Aşamada: İhtardan sonraki ilk 30 günde temsilci atanmazsa 10 Milyon TL ceza,
  2. Aşamada: 10 Milyon TL’lik ceza sonrasındaki 30 gün içinde temsilci atanmazsa 30 Milyon TL ceza,
  3. Aşamada: Temsilci atamamaya devam edilirse reklam yayınlayamama cezası,
  4. Aşamada: Yine temsilci atanmaması durumunda %50 internet trafik sınırlaması cezası,
  5. Aşamada: Aynı şekilde 30 günlük süreç sonrasında halen temsilci atanmadıysa, Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla %90 internet trafik sınırlaması cezası verilecek.
(Visited 7 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: