Zorunlu Hale Gelen BES Nedir ?

Zorunlu Hale Gelen BES Nedir ?, OkuGit.Com - Tarih, Güncel, Kadın, Sağlık, Moda Bilgileri Genel Bloğu

Zorunlu Hale Gelen BES Nedir ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminin kısaltması olan BES, 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Şart olarak 45 yaş altındaki kişileri kapsamaktadır. Zorunlu BES sisteminde kişilerin kendi istek veya rızaları olmadan zorunlu olarak emeklilik sistemine dahil edilmeleri durumu söz konusudur. Yani ilgili mevzuat gereği zorunlu bireysel emeklilik sistemi(BES)’ne otomatik geçiş yapmış bulunmaktadır. Türk vatandaşı olan ya da mavi karta sahip olan, 45 yaşına gelmemiş bütün 4a ve 4c kapsamında çalışan kişiler veya iş hayatına yeni başlayacaklar uygulamaya dahildir. Hem kamu çalışanlarını hem de özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. İşverenler tarafından otomatik olarak BES sistemine giren işçilerin maaşları belirli bir oranda ( sigorta matrahının %3 ü oranında) kesintiye uğramaktadır. İşverenler işçilerin maaşlarından kesilen katkı paylarını BES şirketinin hesabına işçilerin adına yatırır. Sistemden çıkmak isteyenlere maaşından yapılan kesintiler BES şirketi tarafından iade edilir. Bununla birlikte, zorunlu olan BES sisteminde 1000 TL devlet katkısı kişiye bir kerelik olmak üzere verilir. Buna ek olarak, sistem üzerinde en azından 10 yıl kalma şartıyla, devlet tarafından BES sisteminde toplanan birikimin %5 i katkı olarak verilir.

Zorunlu BES İle İsteğe Bağlı BES Arasındaki Farklar

Bireysel emeklilik sisteminde zorunlu olan geçişlerde devlet katkı oranı %25 olmaktadır. Sistemde kalınmasının teşvik edilmesi amacıyla oran yüksek tutulmaktadır. İsteğe bağlı beste devlet katkısı olarak 1000 TL ödenmemektedir. Zorunlu BES sisteminde devlet katsının bir kerelik olarak 1000 TL tutarında ödenmesi avantajlı yanı olmaktadır. Zorunlu BES sisteminin, isteğe bağlı BES sisteminden en önemli farkı sistemden ayrılırken elde edilecek birikimlerin oranı olmaktadır. Zorunlu BES sisteminde 3 ve 6 yıl arasında ayrılmak istediğinizde sistemde toplanan birikimlerin %15 ‘ini, 6 yıl ile 10 yıl arasında sistemden ayrılırsanız, birikimlerin %35 ‘ini, 10 yılı tamamlayıp ayrılırsanız toplam birikimin %60’ını alma hakkınız bulunmaktadır. Bununla birlikte, 10 yıldan sonra ayrılmak isteyenler ek olarak %5 oranında devlet katkısını da sahip olurlar. Zorunlu BES sisteminin en önemli özelliği sistemden 3 yılın altında ayrılmak isterseniz o zaman devlet katkı payı alamazsınız. Devlet katkı payının alınabilmesi için 3 yıl şartı konmuştur.

İş Değişikliği Durumunda BES Devam Eder mi?

Zorunlu BES sistemine dahil olduktan ve BES sisteminde birikimleriniz olmaya başladıktan sonra, işten ayrıldığınızda yada iş değişikliği yaptığınızda sistemde biriken tutarlar orada bekler. Bu tutarlar siz sistemden çıkmadıktan sonra silinmez. Yeni işyerinde de otomatik BES sistemine dahil olacağınız için, eski işyerinizdeki sistemde biriken tutarlar yeni iş yerindeki sisteme otomatik olarak dahil edilir. Bunun için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Burada önemli olan eski işyerinde sisteme girdiğinizde sistemden ayrılmamış olmanız gerekmektedir. Yani eğer eski işyerinizde otomatik ve zorunlu olan BES sisteminden ayrıldıysanız o zaman burada toplanan birikimler devrolmaz. Bu durumda yeni işyerinde yeniden otomatik sisteme dahil olmuş olursunuz.

Zorunlu BES İptali

Zorunlu BES sisteminden çıkmak mümkün olmaktadır. Otomatik sisteme bir kere giriş zorunlu tutulmuştur. Sisteme dahil olduktan sonra kişiler isterlerse sistemden çıkabilirler. Sistemden çıktıkları zaman sistemde toplanan birikimleri kendilerine iade edilir. Yani zorunlu BES sistemine dahil olduktan sonra emeklilik süresini beklemeye gerek bulunmadan sistemden cayma hakkı bulunmaktadır. Kişi otomatik BES sistemine dahil olduktan sonra 2 ay içerisinde sistemden cayma talebinde bulunmak için başvuru yapabilir. Sistemden çıkma talebi zorunlu BES kesintisinin yapıldığı sigorta şirketine yapılmaktadır. Kişi zorunlu BES sistemine dahil olurken kişinin banka hesabı bilgileri önceden sigorta şirketi sistemine kaydedilmiştir. Böylece, sistemden ayrılma talebinden sonra kişiden sistemde birikimde tutulması için yapılan kesintiler 10 iş günü içinde kişinin banka hesabına yatırılır.

Zorunlu BES Sistemiyle Emekli Olma Durumu

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde biriken tutarlarla birlikte, bu sistemden emekli olmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl boyunca kalmak en önemlim şart olmaktadır. Bununla birlikte, yaş sınırı 56’dır. Bu şartları sağladıktan sonra, emekli olup emekli aylığını aylık olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca aylık almak yerine biriken tutarın tamamını da çekme hakkına sahip olursunuz. Tutarın tamamını çektikten sonra, bu tutarı emeklilik fonunda da değerlendirebilirsiniz. Sistemde biriken toplam tutarın tamamını çekmek istediğiniz zaman emeklilik şirketi tarafından toplam tutar 10 iş günü içinde banka hesabına yatırılmış olur.

Zorunlu BES Sistemine Ara Vermek

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine girdikten sonra sisteme ödenecek olan katkı payları sgk matrahının%3 ü oranında kesinti şeklinde uygulanmaktadır. Eğer kişi sisteme yapılan kesintilerde ara vermek istiyorsa bu arayı 3 ayı geçmeyecek şekilde vermesi mümkündür. 3 ay sonra tekrar maaş kesintisi kişin maddi gücünü etkiliyorsa ve kişi ara verme süresini uzatmak istiyorsa, bu durumda yenileme talebinde bulunabilir. Zorunlu BES sistemine ara vermek için yapılacak olan talebin 3 ayda bir yenilenmesi gerekir.

Zorunlu BES Kesinti Tutarı

Zorunlu Bireysel emeklilik sisteminde işveren kişilerin maaşından belirli bir oranı kesintiye tabi tutmaktadır. Bu oran kişilerin sigorta matrahlarının %3’üne denk gelen tutar olmaktadır. Eğer kişin sigorta matrahı ilerleyen dönemlerde farklılık gösteriyorsa bu hususa dikkat etmek gereklidir. Bununla birlikte zorunlu BES için %3 oranı katkı payı olarak belirlenmiş en alt sınırdır. Yani kişiler bu oranın daha altında bir oranda kesinti yapılmasını talep edemezler. Fakat bu oranın üzerinde bir oranın sigorta matrahlarından kesilmesi yönünde talepte bulunabilirler.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Admin

Admin

Yorum Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: